Ekonomi

Emekli ikramiyelerinden vazgeçiyorlar: 1 Ekim uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Emeklilere verilecek 5 bin lira bonusundan yararlanmak için Tarım Odalarından deregister olmak isteyen çiftçilerin sayısının arttığını belirterek, “Çiftçilerimiz 1 Ekim 2023’ten önce deregistred olsaydı, Bu bonustan yararlanabildik ama şimdi kayıt sildirmek ve üretimden vazgeçmek sorunu çözmüyor.” İfadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçilerin durumunu değerlendirdi.

‘Telefonlar durmuyor, herkes kaydımızı silmemizi söylüyor’

Bu konuda bilgi kirliliğinin olduğuna dikkat çeken Bayraktar, ” Bu vahim durum ve birçok bilgi kirliliği nedeniyle üretim yapan çiftçilerimiz ziraat odası kayıtlarının silinmesini istiyor. Ziraat odalarımızın ve Birliğimizin telefonları durmuyor. Üreticilerimiz ya ‘Üretmeyi bıraktık, kaydımızı silin’ diyor ya da ‘Artık üretmek istemiyoruz, kaydımızı silin’ talebinde bulunuyor. Çiftçilerimiz bu mağduriyetin önümüzdeki dönemde verilecek destek veya ikramiyelere engel oluşturmasından kaygılı.” söz konusu.

Uzun yıllardır arazi sahibi olan ancak çeşitli nedenlerle üretim yapamayan ve kayıtlı çiftçi olanların ikramiyeden yararlanamayacağını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bu süreçte büyük bir kafa karışıklığı var. Kışa girdiğimiz bugünlerde bu ikramiyeyle biraz olsun rahatlayacak olan emekli çiftçilerimiz, bekledikleri uzun banka kuyruklarından umduklarını bulamadıkları için geri döndüler. Her ne kadar ikramiyeden faydalanmak için ziraat odalarına giderek kaydını sildirmek isteyen çiftçilerimizin sayısı artmış olsa da burada esas olan Ekim ayıdır “Yani çiftçilerimiz 1 Ekim 2023 tarihinden önce kayıt yaptırmış olsaydı. Bu bonustan faydalanabilirlerdi ama şimdi kayıt sildirmek, üretimden vazgeçmek sorunu çözmüyor.”

Çiftçilerin bu konuda beklediği güzel haberlerin bir an önce verilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, konuyu takip ettiklerini ve ilgili alanlarda aksiyon aldıklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu