Ekonomi

IMF Başkanı ve Başkan Yardımcısı Davos’ta konuştu

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Gopinath, son iki yılda borçlanma maliyetlerindeki keskin artışlara rağmen ABD ve Avrupa’da işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu vurguladı.

Gopinath, “Piyasalar merkez bankalarından agresif faiz indirimleri bekliyor. Bu sonuca varmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Bu yıl faiz oranlarının bir miktar düşmesini beklemeliyiz. Ancak elimizdeki verilere göre bu indirimlerin yılın ikinci yarısında yapılması daha mümkün” dedi.

Aynı panelde konuşan ECB İcra Kurulu Üyesi Francois Villeroy, ECB’nin ne zaman faiz indirimine gideceği konusunda tartışmalara girmek istemediğini belirtti. Enflasyonda zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu belirten Villeroy’a göre ECB’nin bir sonraki hamlesi bu yıl faiz indirimi olmalı.

IMF Başkanı’ndan küresel ekonomik tahmin

Bloomberg’in Davos’taki etkinliğinde konuşan IMF Lideri Kristalina Georgieva, küresel ekonominin 2023’ten daha iyi performans göstereceğini belirtti.

IMF Başkanı, ABD’de faizlerin düşmeye başlamasıyla birlikte ekonominin yumuşak iniş yapacağını öngördü.

Dünya ekonomisinin 2023 yılında dirençli olduğunu kanıtladığını belirten Cumhurbaşkanı, 2023 yılında küresel ekonominin beklenenden biraz daha iyi performans gösterdiğini ifade etti.

Georgieva ayrıca Çin ekonomisi yapısal reformlar yapmadığı sürece ekonomik büyümenin yüzde 4’ü aşmayacağını da söyledi. altındakalacağını belirtti.

habermacka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu