Teknoloji

Samsung’tan 2009’dan beri en kötü çeyrek raporu: Bellek yongası üretimi kesintileri

2023’ün ilk çeyreğinde faaliyet karının bir önceki yıla göre yaklaşık %96 oranında azalması beklenmektedir.Samsung Electronics ile birlikte, bellek yongası üretimini azaltmayı planlıyor.Güney Koreli teknoloji devinin mali çeyrek raporunda 2009’un ilk çeyreğinden bu yana en düşük kar oranını açıklaması bekleniyor.

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi tarafından Cuma günü yayınlanan bir ön kazanç raporunda, küresel makroekonomik yavaşlamanın, bellek yongası fazlalığının ve durgun talebin bedelini ödediğini söyledi.

Bu raporda belirtildiği gibi, Samsung, bellek üretimini anlamlı bir düzeye indirmek için ayarlama yapıyor. Ayrıca Samsung’un gelecekteki talep için yeterli bellek yongası hacmi sağlamak için hat işlemlerini optimize ettiği söyleniyor. Teknoloji devi, yaptığı açıklamada, bölümdeki teknoloji liderliğini güçlendirmek için altyapı ve araştırma geliştirme yatırımlarına devam edeceğini de belirtiyor.

Samsung’un Ocak-Mart çeyreği için 2022’nin ilk çeyreğindeki 14,12 trilyon won’a göre yaklaşık %95,8 düşüşle 600 milyar won (450 milyon $) kar rapor etmesi bekleniyor. Şirket sonuçlarını bu ayın sonlarında açıklayacak olsa da, derlenen veriler Bloomberg tarafından hazırlanan rapor, analistlerin şirketin ilk çeyrek için üç ayda bir 1,4 trilyon won kar açıklamasını beklediklerini gösteriyor. Şirket, gelirinin de bir önceki yılın ilk çeyreğindeki 77.78 trilyon wondan 63 trilyon wona düşmesinin beklendiğini söyledi.

Samsung bu yılın başlarında, Bellek yongası pazarının yılın ikinci çeyreğinde toparlanacağını umuyoruz. azalan talebe rağmen bellek yongası yatırımını azaltmayacağını duyurdu. Micron Technology, Kioxia ve SK Hynix gibi rakipler, fazla arzı bire bir karşılamak için bellek yongası üretimini azaltmaya karar verdiler.

2022’nin üçüncü çeyreğinde Samsung, sırasıyla %40,7 ve %31,4 ile DRAM bellek yongaları ve NAND flash bellekte en büyük küresel pazar payına sahip oldu. TrendFroce tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre DRAM ve NAND fiyatları bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık %20 ve %15 oranında düştü.

baliseyhhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu