Haber

Arnavutluk’ta “İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Yeniden Anlamak” paneli

Arnavutluk ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıl dönümü kapsamında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da “İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Yeniden Anlamak” konulu panel düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı’na bağlı Tiran New York Üniversitesi (UNYT) bünyesinde Balkan Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen panele ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya’dan akademisyen, araştırmacı ve öğrenciler katıldı. .

Panel, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay ise yaptığı konuşmada Türkiye’de yaşanan sarsıntıları hatırlatarak şu görüşleri dile getirdi:

“Arnavut kardeşlerimiz, Arnavutluk hükümeti bizimle tam bir dayanışma içinde olmuştur. Arnavutluk Savunma Bakanlığı’na bağlı arama kurtarma ekipleri hemen yola çıkmıştır. Arnavutluk hükümeti milli yas ilan etmiştir. İnsanlar Türk kardeşlerini ve hayatını kaybedenleri ışık yakarak anmıştır. evlerinde ve meydanlarda mumlar. Türkiye’ye maddi ve manevi yardım gönderildi.”

Türkler ve Arnavutların yüzyıllardır el ele yürüyen ve birleşen iki büyük millet olduğunu vurgulayan Atay, şöyle devam etti:

“Türkiye Büyükelçisi olarak Arnavut asıllı milli şairimiz Mehmet Akif’i Arnavutluk’ta anmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu yıl ve 2023’te hem Cumhuriyetimizin hem de diplomatik ilişkilerin, yani diplomatik ilişkilerin çok önemli bir yıldönümünü kutlayacağız. Arnavutluk ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ilişkilerin 100. yılını kutlayacağız. 15 Aralık 1923’te iki ülke arasında Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. 15 Aralık’ta bu yıl 100. yıl dönümü olacak.”

“Mehmet Akif bizim ve Arnavut dünyası için çok önemli”

UNYT Balkan Araştırmaları Merkezi Direktörü Doç. Lindita Xhanari Latifi, araştırmacıların ilgisini çeken ve çekmeye devam eden çok boyutlu ve çok özel kişiyi anmak için toplandıklarını söyledi.

Latifi, “Bu şahıs Türk edebiyatının en önemli şahsiyetlerinden biridir ve güçlü karakteri ve zorluklarıyla herkeste ayrı bir saygı uyandırır. Çünkü Mehmet Akif Ersoy bir milletin İstiklal Marşı’nın yazarıdır.” söz konusu.

UNYT Rektörü Prof. Dr. Erkan Erdemir, “Mehmet Akif Ersoy bizim ve Arnavut dünyası için çok önemli. Bu nedenle Balkan Araştırmaları Merkezi olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” sözlerini kullandı.

Panel kapsamında Balkan Araştırmaları Merkezi Müdürü Latifi, UNYT Rektör Yardımcısı Doç. İlir Kalemaj, Kuzey Makedon şair Leyla Şerif Emin ve Kosovalı tarihçi Shasivar Kabashi bildiri sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu