Haber

Suriye’den Türkiye ile diyalog için iki şart

Suriye parlamentosu milletvekili ve Dış Bağlantılar Kurulu Lideri Pierre Marjane, Ankara-Şam alakalarının normalleşmesinin mümkün olduğunu fakat bunun için Ankara’nın somut adımlar da atması gerektiğini söyledi. Marjane, “Türkiye ile bir diyalog zemini oluşabilir ancak öncelikle Türkiye terörist çeteleri finanse ederek, eğiterek Suriye topraklarını işgal ettiğini kabul etmeli. İkincisi Suriye topraklarından çekilmeye hazır olduğunu belli etmeli” dedi.

‘ŞEHİTLER ARASINDA SİVİLLER VE ASKERLER VAR’

Kısa Dalga’dan Hediye Levent’e konuşan Marjane, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye başlattığı hava harekatına ait, “Türkiye’nin son hava saldırısı Kürt ayrılıkçı milislere bir mesajdı ama aynı zamanda şehitler arasında Suriyeli siviller ve askerler var” sözlerini kullandı. ‘Türkiye’nin PKK konusundaki endişelerini anladıklarını’ söyleyen Merjane, Türkiye’nin ulusal güvenlikle ilgili kaygılarına dair Adana Anlaşması’nı işaret ederek, “Bu anlaşmanın düzenlendiği zamanlarda Türkiye’nin Suriye’deki Kürt varlığına dair saldırgan bir tutumu ya da korkusu yoktu. Kürtlerin büyük çoğunluğu Suriye vatandaşları. Bunların ABD tarafından silahlandırılan, eğitilen, güçlendirilen ayrılıkçı bir grubu hariç bütün Kürtleri vatana ihanet ile suçlayamayız” dedi.

‘DİPLOMATİK DİYALOĞA GEÇMEK MÜMKÜN’

Merjane, Türkiye ve Suriye istihbaratları ortasındaki görüşmeleri ise şöyle kıymetlendirdi: “İki ülke istihbaratları arasındaki temas arabulucu olmadan gerçekleşiyor. Bu sebeple ikinci aşamaya yani diplomatik diyaloğa geçmek mümkün ki, buna Adana Anlaşması ve Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme konusunda istekliliği temel olabilir.”

‘SURİYE’DE DESTEKLEDİĞİNİZ TERÖR, TÜRKİYE’DE VURABİLİR’

Türkiye tarafından Suriye topraklarında desteklenen silahlı kümeleri ‘terörist’ olarak tanımladıklarını belirten Merjane, ‘İstanbul-Taksim’de gerçekleşen bombalı saldırıların arkasından bu gruplardan birinin çıkmasına şaşırmayacağını’ söyledi. Merjane, “Terör sınır tanımaz, Suriye’de desteklediğiniz terör sizi Türkiye’de vurabilir” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu