Ekonomi

‘Yatırım fırsatı’ reklamlarına karşı uyarı

TPAO Genel Müdürü Alım, son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesini veya görüntüsünü kullanarak vatandaşları hedef alan dolandırıcılık girişimlerine karşı yaptıkları çalışmaları anlattı.

Bilgin, son dönemde “yatırım fırsatı” başlığı altında çeşitli sosyal medya platformlarında TPAO’nun adını kullanan sahte hesaplar aracılığıyla vatandaşları mağdur etmeye yönelik girişimlerin ciddileştiğine dikkat çekti. TPAO Genel Müdür alımı, “Bu bağlamda bir mesaj verme zorunluluğu hissettik. Kurumumuzun açıklanmış bir yatırım planı veya vatandaşlarımızın doğrudan katkı sağlayacağı bir yatırım çalışması bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu habere itibar etmemesi önemlidir.”“dedi.

50 BİN ALICI REKLAM ENGELLENDİ

Bilgin, TPAO’nun sosyal medya platformlarıyla yaptığı çalışmalar sonucunda bu yıl sosyal medya kanallarından yaklaşık 50 bin yanıltıcı reklamın kaldırıldığını belirtti. “Bu konuyla ilgili bugüne kadar 5 bine yakın sahte hesapla ilgili savcılıklarımızca çalışmalar yapıldı ve yürütülüyor. Konuya mahkemeler ve savcılıklar aracılığıyla itiraz ettik.”söz konusu.

“VATANDAŞLAR ÇOK DİKKATLİ OLMALI”

Bilgin, vatandaşların bu tür aldatıcı hesap ve reklamlardan zarar görmemesi için TPAO’nun sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden duyurular paylaştıklarını belirtti. “Fakat vatandaşlarımızı farklı hesaplara, sahte hesaplara yönlendirerek yanıltmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Maalesef bunu üzüntüyle izliyoruz. Vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bilgin, sosyal medyada dolandırıcılık girişiminde bulunan 450 hesabın kapatıldığını belirterek, TPAO’ya e-posta yoluyla ulaşan 200 vatandaşa anında bilgi verildiği bilgisini paylaştı.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu